Sık Sorulan Sorular

Küçüklüğümde tüp bebeği cam kavanozdan oluşan tüpler içerisinde oluşturulduğunu ve bebeğin doğuma kadar orada geliştiğini düşünürdüm.Ama İnşaallah bir gün bilim ve teknoloji daha da gelişir de bu dediğimiz de gerçekleşir.Her şey hayal ederek başlar ve önce hayallerde planlar yapılır ve sonra deneme projeleri başlar.Yeter ki güzel plan ve projeler hayal edelim.O zaman surrogate mother (taşıyıcı anne)'a gerek kalmadan,gerek doğuştan anan rahmi olmayan bayanlar ve gerek ise herhangi bir neden ile cerrahi müdahale yapılmak zorunda kalınmış ve ana rahmi alınmış olup çocuk isteyen kadınlara ciddi bir çığır açılmış olacaktır.

Peki o zaman şimdiki koşullarda tüp bebek nedirin cevabı ise; anne adayındaki yumurtaların yaklaşık bir hafta süren bir hormon tedavisi ile geliştirilip sonrasında kadının on dakika gibi kısa süre uyutularak genel sedasyon anestezisi altında özel iğne ile yumurtaların alınması ve embriyoloji labaratuvarında eşinden alınan spermler ile döllenmesi yöntemi ile elde edilen embriyoların tekrardan ana rahmine transferi sağlanarak bebeğin  oluşumuna vesile olunan yöntemin adıdır.Tüp bebek ile ilgili terminolojik kelimeler;ART (Assisted Reproductive Technologies=Yardımcı üreme teknolojisi) IVF: İnVitro Fertilizasyon (dış ortamda yumurtayı sperm ile dölleme=tüp bebek).  IVF, Dr. Patrick Steptoe (jinekolog)  ve Dr. Robert Edwards (fizyolog) tarafından geliştirilen bir yöntemdir. 1978 yılında ilk tüp bebek Louise Brown adlı kız İngiltere'de dünyaya gelmiştir.Halen 32 yaşında olan, dünyaya gelen ilk tüp bebek Louise Brown, Bristol kentinde posta memuru olarak çalışıyor. Brown, 2007 yılında ilk çocuğu Cameron’u doğal yoldan gebe kalarak dünyaya getirdi.Dr. Edward fahri doktor  olduğu Cambridge Üniversitesinde 2010 yılında 85 yaşında Nobel ödülünün sahibi oldu.

Genel olarak üst yaş sınırı 45’tir.Ancak  World Health Organization (Dünya Sağlık Örgütü) son zamanlarda kadın yaşının üst sınırının 43 olmasının daha uygun olacağı görüşünü bildirmektedir.Bizim kendi datalarımıza da baktığımız zaman kadın yaşının 45 olduğu vakalarda gebelik oranın oldukça düşük olduğu,ilk üç ay düşük oranının çok yüksek olduğu ve take home baby (eve canlı bebek götürme) oranının %5'in altlarında olduğunu göstermektedir.Tabi ki spontan gebeliklere baktığımızda 49 yaşında da gebelikler ve canlı doğumlar nadir de olsa görülmüştür. Ancak psontan gebeliklerde hormon kullanımının olmaması belki de oosit kalitesini bozmamak ve dış labaratuvar şartları ile insan labaratuvarı farklılıklarından olsa gerektir.

Çiftlerin 1 yıldan fazla bir sürede korunmasız birlikteliğe rağmen gebelik durumunun gerçekleşmemesi sonucunda,mutlaka nedenler üzerinde araştırma başlatılmalıdır.Ancak detaylı araştırma yapılmadan asla direk tüp bebek tedavisine başlanmamalıdır.Çünkü nedene yönelik araştırma yapılmadan başlanacak olan tüp bebek tedavisinde de başarı şansı düşecek ve bayanın gereksiz hormon yüklenmesine maruz kalınmasına neden olunacaktır.Özellikle,herşey normalmiş gibi görünen çiftlerde bu durum daha da önem kazanmaktadır.Ancak tüp bebek tedavisinin gerekliliğini kaçınılmaz kılan bazı bilinen kesin nedenler (tubal faktör,erkek faktörü,genetik faktör gibi.)  vardır.Bazen çiftler bazı nedenlerden dolayı kendileri direk tüp bebek yöntemini tercih edebilirler ki bu durumda bile gebelik şansının maksimum yükseklikte olmasını sağlamak için yine genel ön değerlendirmenin iyi yapılması gerekir.Aksi halde negatif sonuç ile karşı karşıya kalınabilir.

Kendi tecrübelerimizden edindiğimiz datalara göre,evlenmiş çiftler çocuk düşünmeden önce iyi bir jinekolog tarafından görülmesi gerektiği inancımızdır.Çünkü gerek rahimsel problemler,gerek olabilecek kalıtımsal genetik problemler (örneğin özellikle Akdeniz i ve Trakya bölgesi için talasemi taşıyıcılıklarının sorgulanması),erkeğin azospermi durumu varmı yokmu,kadının yumurta rezervi (özellikle ailesinde erken menepoz olanlar için),veya Müllerian anomaliler gibi birçok nedenlerden dolayı yeni evlenen çiftlerin çocuk düşünmeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmelerini tavsiye etmekteyiz.

Böylece genetik problemli doğabilecek bebeklerin,veya azospermisi (spermin olmaması) olan erkeklerin boşuna beklememiş olması,kadınların dış gebelik geçirerek Fallopian tüplerinin hasar görmesi veya alınmak zorunda kalınması gibi bir çok patolojinin önlemi alınmış olunur.

O NEDENLE EVLİ ÇİFTLERİN ÇOCUK DÜŞÜNMEDEN ÖNCE MUTLAKA TECRÜBELİ BİR JİNEKILOG TARAFINDAN GÖRÜLMESİ ÖNEMLİDİR.

Üreme çağındaki bir çiftin herşeyi normal ise,düzenli bir cinsel ilişki ile yıllık hamillelik oranı yaklaşık %80-82 dir.İkinci yılda bu oran biraz daha artabilir ancak daha sonraki yıllarda gebelik oranının artmadığı görülmüştür. O nedenle bir yılın sonunda gebelik olmuyor ise infertilite anlamında değerlendirilerek problemin ne olduğu öncelikli olarak ortaya koyulmalıdır. Çünkü belki küçük problemler bazen kendiliğinden gebeliğe engel olabilmektedir ve problem ortadan kaldırılarak spontan gebelikler kolayca oluşabilmektedir.

Laparoskopi,histeroskopi ve endometriyal injury.Laparoskopik olarak fallopian tüplerinin kontrolü,endometrioma kistleri ve uterin kaviteye yakın veya bası yapan myomlar çıkartılır.İnfertilite cerrahisi çok fazla yorum gerektirir.O nedenle sadece bu alanda çalışma yapan yani tüp bebek dışında hasta kabul etmeyen klinisyenlerin tecrübesi daha yüksek olacaktır.Günümüzde hala kitapta olmayan bilgiler vardır ki,bu alanda yoğun çalışma yapan ve iyi data tutan klinisyenlere bu özellikler fark yaratır.

Çiftlerin ilk dikkat ettikleri noktalardan bir tanesi doğal olarak merkezlerin marketing reklamı,vizyonu ve etkileme yöntemlerine göre karar vermesidir. Ancak bu durum bir çok çift için hayal kırıklığı ile sonuçlanabilmektedir. Çünkü; her zaman "tüp bebek bir ekip işidir" cümlesi kullanılmaktadır. Tüp bebek ekip işidir cümlesinin aslında ki açılımı=klinisyen+hemşire+yardımcı personeller+embriyoglar+genetik vs. gibi.

Aksi halde "tüp bebek bir ekip işidir" cümlesi bir hastayı birçok farklı hekimin takip etmesi değildir.

Özellikle komplike vakalarda değişik hekimler takip eder ise başarı sonuçları ciddi anlamda düşecektir. Günümüzde artık embriyoloji,genetik ve benzeri hizmetler en iyi uzman seçimi yapılarak satın alınabilinmektedir. Bu kolaylık ise klinisyenin kendine özel kliniklerde bire bir hastasını takip ederek yüksek gebelik oranlarını yakalayabilmesine neden olmaktadır.

Oysa dıştan büyük gibi görünen merkezlerin bazı nedenlerden dolayı fazla hasta görmek zorunda kalması, hastaların değişik doktorlar tarafından takip edilmesine neden olmaktadır. Bu durum ise,hastaya hakim olmayan hekimin hakimiyetini zorlaştıracak, hastayı yoracak ve gebelik sonuçlarının başarısını da negatif yönde etkileyecektir.

Sizlerin doğru seçim yapmanıza yardımcı olacak en doğru seçim,sizlerin yaşadıklarını sizden önce yaşayan çiftlerin yaptığı internet yorumları en doğru bilgileri verecektir. Çünkü internet üzerinden yapılan yorumlar en doğru yorumlar olup değiştirilemez. İyi bir klinisyenin tüp bebek bilgisi dışında öncelikle endoskopik infertilite cerrahisi, embriyoloji, androloji ve genetik gibi alanları da bilmesi gerekir. Çünkü infertili cerrahisine iyi hakim olmayan bir tüp bebek  uzmanı eksik demektir. Aynı zamanda embriyoloji ve androloji bilgileri de olmalıdır ki hangi embriyolog ile çalışması gerektiğini iyi bilmelidir. Çünkü bir yumurtaya mikro injeksiyon yapmanın önemli noktaları olduğu gibi seri olunmalıdır ki yumurta dış ortama fazla maruz bırakılmadan korumaya alınmalıdır.Aynı durum androloji bilgileri için de geçerli olup hangi erkek grubunun androlojiye gönderilmesi gerektiği ve ön tedaviye gerekli olup olmadığı konusunda kolaylıkla yorum yapabilmelidir.O nedenle artık günümüzde tek merkezin etkisinde kalarak çalışma dönemi bitmiştir.

Öncelikle tüp bebek tedavisi olacak çiftleri gruplandırmakta fayda vardır.

1-Standart tüp bebek tedavisi=tüp bebek öncesi çift tedaviye alt yapı olarak hazırdır ve sadece KOS (kontrollü overyan stimülasyon) yumurta büyüterek yumurtaların alınması ve erkekten de spermin normal yoldan (ejekulat) alınarak yumurtaların mikro-enjeksiyonudur ki bu işlem en temel işlemdir. Ve maddi olarak en az para tutan yöntemdir.Bu gruba bazen ilaçlar hariç veya dahil diyerek fiatlar değişir. Ancak etik olan hastanın ilaçlarını kendinin temin etmesidir.Çünkü ilaçlar arasında gerek içeriksel ve gerek ise fiatsal farklılıklar olduğundan çiftler bunu bilemezler ve o nedenle doktorun reçete ettiği ilaçları kendilerinin en uygun olan yerden karşılamalarıdır.

2-Standart tüp bebek+Azospermi olup mikro-tese olacak grup:yukarıdaki temel tüp bebeğe ek olaraka ürolojinin mikro-tese operasyonunun fiatları eklenir.

3-Standart tüp bebek+genetik vakaları;yapılacak genetiğin nedenine göre gerek embriyolara yapılacak genetik test için ve gerek ise tek gen hastaları için tüp bebek öncesi ön hazırlık için yapılacak set-up lar nedeni ile fiatlar değişir.

4-Standart tüp bebek+histeroskopi veya laparoskopi gibi gereklilik durumlarına göre fiatlar değişir.

Evet, ancak yüksek yoğunluklu egzersizden kaçınmalısınız ve yürüyüş, yüzme, yoga veya bisiklet sürme gibi egzersizleri tercih etmelisiniz.Nadir olarak özellikle polikistik overe sahip olup aşırı yumurta uyarılarında egzersizler doktorun uyarısına göre kısıtlanır.

Cevap, adet görmeme sebebine bağlıdır. Eğer menopozsanız o zaman artık kendi yumurtalarınız ile hamile kalamıyacaksınız demektir.Ancak burada kadının yaşının çok kritik önemi vardır.Çünkü eğer kadın yaşı genç ise erken yumurta yaşlanması bile olsa eğer eşinin spermleri normal ve Fallopian tüpleri de açık ise bazı işlemler sonrası sürpriz gebelikler görebilmekteyiz.Ancak kadın yaşı 39-40 yaş üzerine doğru ilerlemiş ise bu durumdaki yumurta yaşlanmalarında durum ciddileşmektedir.

Eğer adet görememe hormonal ise (PKOS,HİPO HİPO gibi) neden yönelik tedavi ile gebelik elde edilebilmektedir.

Bazen de adet görememe doğuştan rahim yokluğuna veya sonradan düşük veya kürtajlara bağlı Asherman's sendromu gibi durumlardan da kaynaklı olabilir.Asherman's sendromu durumında doktorun tecrübesine göre rahimdeki yapışıklık giderilerek gebelik elde edilebilir.Ancak doğuştan rahim yokluğunda ise taşıyıcı annelik dışında başka yol yoktur şimdilik.

Bu sorunun cevabı kadının yaşı,daha öncesinde tüp bebek denemesi,rahim durumu (unikorn uterus,didelfus uterus ve bikornuat uterus gibi)'na ve embriyo kalitesine göre verilmesi gerekir.

Bundan başka ayrıca çok ciddi vakalarda (genetik ile çok zor zor bulunan sağlıklı embriyo durumları veya azospermik vaka olup zorla bir seferlik sperm bulunarak embriyo elde edilmesi gibi) yine transfer edilecek embriyo sayısını doktor ve çift konuşarak belirler.

• İlk tüp bebek tedavisi (IVF) döngüsünde 35 yaşın altındaki kadınlara yalnızca tek bir embriyo transferi yapılmalıdır. İkinci IVF döngüsünde, bir veya daha fazla, en kaliteli olarak tabir edilen embriyo mevcutsa, tek bir embriyo transferi olmalıdır. Doktorlar yalnızca en kaliteli embriyo yoksa iki embriyo kullanmayı düşünmelidir. Üçüncü IVF döngüsünde, en fazla iki embriyo aktarılmalıdır.

• Bir veya daha fazla kaliteli embriyo varsa, birinci ve ikinci tam IVF döngülerinde, 37-39 yaş arasındaki kadınların tekli embriyo transferi olması gerekir ve sadece, en kaliteli embriyoların bulunmaması durumunda çift embriyo transferi düşünülmelidir. Üçüncü devrede en fazla iki embriyo aktarılmalıdır.

• 40-42 yaşlarındaki kadınlara çift embriyo transferi olabilir.

*Eğer uygun embriyo kalırsa, gelecekteki IVF girişimleri için dondurulabilir.

ICSI=İntr stoplazmik sperm injeksiyonu demektir.Yani seçilmiş spermin mikroskop altında özel iğneleri ile yumurtanın zona denilen kalın kabuğundan içeriye yerleştirilmesi demektir ki bu durum,özellikle yumurta azlığı veya sperm kalitesinin düşük olduğu durumlarda rutin kullandığımız bir tekniktir.Böylece döllenme riske atılmamaya çalışılır.İVF=İn vitro fertilizasyon,yumurta ile sperm uygun medyum ortamına yan yana konularak ken kendilerine döllenmesini sağlamaktır.Ancak bu durum yeterli yumurta sayısı ve sperm fonksiyonlarının iyi olması gerekir.Aksi halde bu yöntem ile döllenme olmaz ise geriye dönüşü yoktur.O nedenle riskli vakalar her zaman ICSI yöntemi ile dölleme tercih edilir.

Hayır. İdrar testi, hidrasyon (sıvı) seviyenize bağlıdır. Öte yandan, kan testleri sonuç verme açısından daha hassastır. Bu nedenle, erken bir gebelik, idrar testi nedeniyle geç fark edilebilir.Ayrıca kan testinden bakılacak BHCG değerlerinin artışlarını takip ederek gebeliğin normal olup olmayacağı veya dış gebelik olasıklarının tanısını koyabilirz.Çünkü BHCG değerlerinin iki gün ara ile yaklaşık en az iki katına çıkması gerekir.

Embriyolar rahim içine aktarıldıktan sonra, tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için gebelik testi yapmadan önce yaklaşık iki hafta beklemeniz önerilir. Bazı klinikler, evde normal bir idrar gebelik testi yapılmasını ve sonuçlarını bildirmelerini önerirken bazıları kan testi için kliniğe gelmenizi isteyebilir.

Temel olarak, tüpleri onarmak için cerrahi veya tüp bebek tedavisi seçilir. Her seçimin artı ve eksileri vardır ve çoğu zaman en iyi seçim sizin tıbbi durumunuza özeldir. Cerrahi, tekrar tekrar tedavi yapılmaksızın, hamileliği doğal olarak süresiz olarak deneme seçeneği sunar. Ancak nadir olarak da cerrahi risk taşır ve bazı durumlarda başlangıçta yapılan tüp bağlama ameliyatı nedeniyle başarılı olmaz. 


Teşvikiye, No:, Hakkı Yeten Cd. No:23/27, 34365 Şişli/İstanbul, 34209 Istanbul, Turkey
+90 212 234 22 38 (pbx)
info@acetto.com.tr
© 2017 Tüm hakları saklıdır. Acetto Klinik